Jessie Awards 2020 Winners Announced!

Pivoting to the current new normal, the 38th annual Jessie Richardson Theatre Awards were celebrated virtually this year, acknowledging the excellence in professional theatre and saluting the talent who contribute to Vancouver’s dynamic theatre landscape.

The Art Left produced the first ever livestream Jessie Awards from the Firehall Arts Centre, Monday, June 29th streamed to YouTube and Facebook Live Facebook Live. The talented hosts actor, writer, and slam poet Omari Newton, singer/songwriter Sara Vickruck, alongside the musical talent of the incomparable, Ben Elliott, made it a memorable event that included some pre-recorded material.  Without any audience or nominees present, the winners were invited to a curb side pick-up of the awards at the Firehall Art Centre at a later date and asked to submit a 30-45 second acceptance speech to be included in a video to be shared later.

Below is a complete list of all winners. For further information visit jessieawards.com

LARGE THEATRE

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LEAD ROLE – LARGE THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
Robert Salvador Best of Enemies Pacific Theatre

 OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LEAD ROLE – LARGE THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
Deena Aziz A Thousand Splendid Suns Arts Club Theatre Company (in partnership with Royal Manitoba Theatre Centre)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE – LARGE THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
John Ullyatt Matilda Arts Club Theatre Company (in partnership with Citadel Theatre & Royal Manitoba Theatre Centre)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE – LARGE THEATRE 

NAME PRODUCTION COMPANY
Tess Degenstein Noises Off Arts Club Theatre Company

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN – LARGE THEATRE 

NAME PRODUCTION COMPANY
Gerald King Kuroko Vancouver Asian Canadian Theatre

 OUTSTANDING SET DESIGN – LARGE THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
Drew Facey Cost of Living Arts Club Theatre Company (in partnership with Citadel Theatre)

 OUTSTANDING COSTUME DESIGN – LARGE THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
Cory Sincennes Shakespeare in Love Bard on the Beach Shakespeare Festival

 OUTSTANDING SOUND DESIGN OR ORIGINAL COMPOSITION – LARGE THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
Alessandro Juliani The Great Leap Arts Club Theatre Company

 OUTSTANDING DIRECTION – LARGE THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
Scott Bellis Noises Off Arts Club Theatre Company

 OUTSTANDING PRODUCTION – PLAY  – LARGE THEATRE

PRODUCTION COMPANY
Noises Off Arts Club Theatre Company

 OUTSTANDING PRODUCTION – MUSICAL – LARGE THEATRE

PRODUCTION COMPANY
The Sound of Music Arts Club Theatre Company

 SIGNIFICANT ARTISTIC ACHIEVEMENT – LARGE THEATRE

ACHIEVEMENT NAME(S) PRODUCTION COMPANY
Outstanding Innovative and Immersive Storytelling Alley Theatre and Touchstone Theatre Inheritance: a pick-the-path experience Alley Theatre and Touchstone Theatre (in association with Vancouver Moving Theatre and community partnership with Vancouver Aboriginal Friendship Centre)

SMALL THEATRE

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LEAD ROLE – SMALL THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
Kevin McNulty The Father The Search Party

 OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LEAD ROLE – SMALL THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
Jillian Fargey The Father The Search Party

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE – SMALL THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
Chris Francisque Superior Donuts Ensemble Theatre Company

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE – SMALL THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
Elizabeth Kirkland The Sea Slamming Door Artist Collective

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN – SMALL THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
Itai Erdal The Father The Search Party

OUTSTANDING SET DESIGN – SMALL THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
Amir Ofek The Father The Search Party

OUTSTANDING COSTUME DESIGN – SMALL THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
Christina Sinosich & Donnie Tejani Company Raincity Theatre

OUTSTANDING SOUND DESIGN OR ORIGINAL COMPOSITION – SMALL THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
Rick Colhoun Frankenstein: Lost in Darkness Wireless Wings Radio Ensemble

OUTSTANDING DIRECTION – SMALL THEATRE

NAME PRODUCTION COMPANY
Mindy Parfitt The Father The Search Party

OUTSTANDING PRODUCTION – PLAY – SMALL THEATRE

PRODUCTION COMPANY
The Father The Search Party

OUTSTANDING PRODUCTION – MUSICAL – SMALL THEATRE

PRODUCTION COMPANY
Company Raincity Theatre

 SIGNIFICANT ARTISTIC ACHIEVEMENT – SMALL THEATRE

ACHIEVEMENT NAME(S) PRODUCTION COMPANY
Outstanding ensemble performance Caitlin Clugston,
Graham Coffeng,
Nick Fontaine,
Janet Gigliotti,
Alex Gullason,
Warren Kimmel,
Steve Maddock,
Jennie Neumann,
Anthony Santiago,
Madeleine Suddaby,
Jennifer Suratos,
Lindsay Ann Warnock,
Jonathan Winsby,
Katey Wright
Company Raincity Theatre

THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES

OUTSTANDING PERFORMANCE – THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES

NAME(S) PRODUCTION COMPANY
Marlene Ginader Bad Hats Theatre’s Peter Pan Carousel Theatre for Young People

OUTSTANDING DESIGN – THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES 

NAME(S) DISCIPLINE PRODUCTION COMPANY
Jay Dodge Video Design Iron Peggy Vancouver International Children’s Festival and Boca del Lupo (in association with red diva projects)

OUTSTANDING ARTISTIC CREATION – THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES

NAME(S) DISCIPLINE PRODUCTION COMPANY
Ian Harmon Direction Love You Forever and More Munsch Beach House Theatre

OUTSTANDING PRODUCTION  – THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES

PRODUCTION COMPANY
Th’owxiya: The Hungry Feast Dish Axis Theatre Company

SIGNIFICANT ARTISTIC ACHIEVEMENT – THEATRE FOR YOUNG AUDIENCE

ACHIEVEMENT NAME(S) PRODUCTION COMPANY
Outstanding stage management Jillian Perry Th’owxiya: The Hungry Feast Dish Axis Theatre Company

ORIGINAL SCRIPT

OUTSTANDING ORIGINAL SCRIPT  

NAME PRODUCTION COMPANY
Jan (JD) Derbyshire Certified Touchstone Theatre

SPECIAL AWARDS

PATRON OF THE ARTS AWARD  

Ken Gracie & Phillip Waddell

GVPTA CAREER ACHIEVEMENT AWARD

Wendy Bross Stuart

SAM PAYNE AWARD FOR MOST PROMISING NEWCOMER

Heather Barr

MARY PHILLIPS AWARD FOR BEHIND-THE-SCENE ACHIEVEMENT

Conor Moore

SPECIAL AWARDS

CRITICS’ CHOICE INNOVATION AWARD  

PRODUCTION COMPANY
Certified Touchstone Theatre

SIDNEY J. RISK PRIZE FOR OUTSTANDING ORIGINAL SCRIPT BY AN EMERGING PLAYWRIGHT  

NAME PRODUCTION COMPANY
Derek Chan Chicken Girl rice & beans theatre (in partnership with Playwrights Theatre Centre)

RAY MICHAL PRIZE FOR OUTSTANDING WORK AND/OR BODY OF WORK BY AN EMERGING DIRECTOR  

Chris Lam

JOHN MOFFAT & LARRY LILLO PRIZE  

Gerry Mackay

VANCOUVER NOW REPRESENTATION AND INCLUSION AWARD  

Heidi Taylor

COLIN CAMPBELL AWARD FOR EXCELLENCE IN TECHNICAL THEATRE  

Elia Kirby

GORDON ARMSTRONG PLAYWRIGHT’S RENT AWARD  

Deborah Williams & The Flame

Here’s to another extraordinary year of a dynamic theatre season presented by our talented and rich community of artists.

Bravo to all!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s