The 2018 JESSIE AWARD NOMINEES ANNOUNCED

The 2018 Jessie Nominations Party announced the nominees for the theatre awards last May 27th at the iA Financial Group Atrium at the BMO Theatre Centre, 162 West 1st Avenue, honouring Vancouver’s vibrant artistic community.

This year’s productions have a wide variation of diverse productions in various venues and demonstrate the creativity, imagination, and skill of the extremely talented group of artists who bring their vision to life on the stage. The dynamic works add to the cultural richness and vibrancy not only to Vancouver and its residents, but also to the province and beyond.

The Jessie Awards are divided into three categories:  Large Theatre, Small Theatre, and Theatre for Young Audiences along with other special awards. Here is the complete list of the nominations.

LARGE THEATRE

Outstanding Performance by an Actor – Large Theatre

Oliver Castillo Hand to God Arts Club Theatre Company
Eric Craig Fun Home Arts Club Theatre Company
Douglas Ennenberg The Events Pi Theatre
Steven Greenfield Million Dollar Quartet Arts Club Theatre Company
Warren Kimmel The Merchant of Venice Bard on the Beach
Brian Markinson Angels in America, Part Two: Perestroika Arts Club Theatre Company
Andrew McNee Misery Arts Club Theatre Company
Luc Roderique Topdog/Underdog Arts Club Theatre Company
John Emmet Tracy Outside Mullingar Pacific Theatre
Jonathan Winsby Beauty and the Beast Arts Club Theatre Company

Outstanding Performance by an Actress – Large Theatre

Lois Anderson Angels in America, Part Two: Perestroika Arts Club Theatre Company
Nicola Cavendish Happy Place Touchstone Theatre
Erla Faye Forsyth Outside Mullingar Pacific Theatre
Lucia Frangione Misery Arts Club Theatre Company
Katherine Gauthier King Charles III Arts Club Theatre Company
Margo Kane Thanks for Giving Arts Club Theatre Company
Amber Lewis Much Ado About Nothing Bard on the Beach
Jennifer Lines Hand to God Arts Club Theatre Company
Kelli Ogmundson Fun Home Arts Club Theatre Company
Colleen Wheeler Forget About Tomorrow Arts Club Theatre Company

Outstanding Performance by an Ensemble – Large Theatre

Amber Funk Barton, Andrew Gordon, Nathan Kay, Tiffany King, Billy Marchenski, Niall McNeill, Lucy McNulty, Kerry Sandomirsky, Matthew Tom-Wing, Marcus Youssef King Arthur’s Night Neworld Theatre
Lauren Bowler, Katrina Reynolds, Caitlin Stadnyck, Josh Epstein Bittergirl: The Musical Arts Club Theatre Company

 

 

Peter Carlone, Kim Larson, Giovanni Mocibob, Baraka Rahmani, Jalen Saip Almost, Maine Pacific Theatre
Kimmy Choi, David Cohen, Rowen Khan, Scott Perrie, Adrianna Ravalli, Sara Vickruck Circle Game Firehall Arts Centre

Outstanding Lighting Design – Large Theatre

Itai Erdal The Christians Pacific Theatre
Itai Erdal Topdog/Underdog Arts Club Theatre Company
Jeff Harrison Hand to God Arts Club Theatre Company
Lauchlin Johnston Outside Mullingar Pacific Theatre
John Webber Angels in America, Part Two: Perestroika Arts Club Theatre Company

Outstanding Set Design – Large Theatre

Lauchlin Johnston Misery Arts Club Theatre Company
Shizuka Kai Topdog/Underdog Arts Club Theatre Company
Kevin McAllister King Charles III Arts Club Theatre Company
Carolyn Rapanos Circle Game Firehall Arts Centre
Ted Roberts Thanks for Giving Arts Club Theatre Company

Outstanding Costume Design – Large Theatre

Carmen Alatorre The Winter’s Tale Bard on the Beach
Barbara Clayden Beauty and the Beast Arts Club Theatre Company
Drew Facey The Merchant of Venice Bard on the Beach
Mara Gottler The Two Gentlemen of Verona Bard on the Beach
Christine Reimer Much Ado About Nothing Bard on the Beach

Outstanding Sound Design or Original Composition – Large Theatre

Torquil Campbell, Alessandro Juliani Angels in America, Part Two: Perestroika Arts Club Theatre Company
Julie Casselman Outside Mullingar Pacific Theatre
James Coomber Hand to God Arts Club Theatre Company
David Mesiha The Humans Arts Club Theatre Company
Murray Price Much Ado About Nothing Bard on the Beach

Outstanding Direction – Large Theatre

Lois Anderson Fun Home Arts Club Theatre Company
Kim Collier Angels in America, Part Two: Perestroika Arts Club Theatre Company
Stephen Drover Hand to God Arts Club Theatre Company
Dean Paul Gibson Topdog/Underdog Arts Club Theatre Company
Angela Konrad Outside Mullingar Pacific Theatre

Outstanding Production – Large Theatre

Fun Home Arts Club Theatre Company
Misery Arts Club Theatre Company
Much Ado About Nothing Bard on the Beach
Outside Mullingar Pacific Theatre
Topdog/Underdog Arts Club Theatre Company

Significant Artistic Achievement – Large Theatre

Jeny Cassady Hand to God Outstanding Puppet Design and Coaching Arts Club Theatre Company
Andrew Cohen Circle Game Outstanding Musical Arrangements Firehall Arts Centre
Lonnie Delisle The Christians Outstanding Choir Direction Pacific Theatre
Jamie Nesbitt Nine Dragons Outstanding Projection Design Gateway Theatre
Corey Payette Children of God Outstanding Contribution to a National Conversation Urban Ink with National Arts Centre and Raven Theatre

SMALL THEATRE

Outstanding Performance by an Actor – Small Theatre

Peter Anderson Butcher Prime Cuts Collective
Paul Anthony The Pillowman Reality Curve Theatre
Nick Fontaine A Little Night Music Patrick Street Productions
Kenton Klassen The Lonesome West Cave Canem Productions
Joey Lespérance The Hunger Room Staircase Theatre
Omari Newton The Shipment SpeakEasy Theatre
Tom Pickett Ruined Dark Glass Theatre
Mason Temple Satellite(s) Solo Collective Theatre
John Voth The Lonesome West Cave Canem Productions
Raugi Yu I Lost My Husband Ruby Slippers Theatre

Outstanding Performance by an Actress – Small Theatre

Patti Allen A Little Night Music Patrick Street Productions
Lindsey Angell Butcher Prime Cuts Collective
Yoshié Bancroft The Double Axe Murders Rusticate Theatre/Presentation House
Shayna Jones Ruined Dark Glass Theatre
Melissa Oei A Beautiful View Naked Goddess Productions
Katrina Reynolds Smart People Mitch and Murray Productions
Tara Travis Who Killed Gertrude Crump? Monster Theatre
Panthea Vatandoost Blackbird One Story Collective
Lindsay Warnock A Little Night Music Patrick Street Productions

Outstanding Performance by an Ensemble – Small Theatre

Sarah Afful, Peter Anderson, Craig Erickson, Pippa Mackie, Naomi Wright The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Daniel Doerksen, David Newham, Kurt Schindelka A Steady Rain Seven Tyrants Theatre
Katey Hoffman, Cheyenne Mabberley The After After Party After Party Theatre

Outstanding Lighting Design – Small Theatre

Itai Erdal The Shipment SpeakEasy Theatre
Gerald King 1 Hour Photo Vancouver Asian Canadian Theatre
Gerald King Satellite(s) Solo Collective Theatre
Sophia Tang The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre

 

 

Outstanding Set Design – Small Theatre

Drew Facey The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Pam Johnson 1 Hour Photo Vancouver Asian Canadian Theatre
Alex Kirkpatrick The Double Axe Murders Rusticate Theatre/Production House
Yvan Morissette Satellite(s) Solo Collective Theatre
John Webber How Star Wars Saved My Life Some Assembly Theatre

Outstanding Costume Design – Small Theatre

Jessica Bayntun A Little Night Music Patrick Street Productions
Drew Facey The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Stephanie Kong City of Angels The PIT Collective
Markian Tarasiuk The Shipment SpeakEasy Theatre

Outstanding Sound Design or Original Composition – Small Theatre

Steve Charles 1 Hour Photo Vancouver Asian Canadian Theatre
Mishelle Cuttler The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Daniel Deorksen & Kurt Schindelka A Steady Rain Seven Tyrants Theatre
Keith Thomas Butcher Prime Cuts Collective

Outstanding Direction – Small Theatre

Stephen Drover The Society for the Destitute Titus Bouffonius Rumble Theatre
Ryan Gladstone Who Killed Gertrude Crump? Monster Theatre
Angela Konrad Ruined Dark Glass Theatre
Omari Newton & Kayvon Khoshkam The Shipment SpeakEasy Theatre

Outstanding Production – Small Theatre

Lonesome West Cave Canem Productions
The Shipment SpeakEasy Theatre
The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Who Killed Gertrude Crump? Monster Theatre

Significant Artistic Achievement – Small Theatre

Joanna Garfinkel & Yoshié Bancroft Japanese Problem Universal Limited Outstanding use of a site specific historical venue for the purpose of connection, experience and impact
Tetsuro Shigematsu Jamie Nesbitt & Susan Miyagishima 1 Hour Photo Vancouver Asian Canadian Theatre Outstanding technical design and execution for the purpose of historical storytelling
Marissa & Daniel Arnold The Ridiculous Darkness Alley Theatre Outstanding work involving and engaging distinct communities from the Lower Mainland for cross community outreach connection and performance
Tara Travis & Dusty Hagerüd Who Killed Gertrude Crump? Monster Theatre Outstanding puppetry design, creation, execution and performance

THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES

Outstanding Performance – Theatre for Young Audiences

Elizabeth Barrett The Code Green Thumb Theatre
Frankie Cottrell, Alex Gullason & Carly Pokoradi The Canada Show Monster Theatre
Sereana Malani The Lion, the Witch and the Wardrobe Carousel Theatre
Parmiss Sehat Jabber Green Thumb Theatre
Amanda Testini The Velveteen Rabbit Carousel Theatre

Outstanding Design – Theatre for Young Audiences

Darren Boquist Lighting The Lion, the Witch and the Wardrobe Carousel Theatre
Drew Facey Set Crème -Glacée Théâtre la Seizième
Jay Havens Set, Costume, & Props Th’owziya: The Hungry Feast Dish Axis Theatre
Shizuka Kai, Joel Grinke, and Mishelle Cuttler Set, Projects, Sound Jabber Green Thumb Theatre
Yvan Morissette Set The Velveteen Rabbit Carousel Theatre

Outstanding Artistic Creation – Theatre for Young Audiences

Ryan Gladstone & Bruce Horak Song Composition The Canada Show Monster Theatre
Chelsea Haberlin Directing Jabber Green Thumb Theatre
Patrick McDonald Directing The Code Green Thumb Theatre
Deb Williams Directing The Velveteen Rabbit Carousel Theatre
Marguerite Witvoet Composer/Musical Director Th’owxiya: The Hungry Feast Dish Axis Theatre

Outstanding Production – Theatre for Young Audiences

Crème -Glacée Théâtre la Seizième
Jabber Green Thumb Theatre
The Canada Show Monster Theatre
The Code Green Thumb Theatre
The Velveteen Rabbit Carousel Theatre

 Significant Artistic Achievement – Theatre for Young Audiences

Axis Theatre Th’owxiya: The Hungry Feast Dish Outstanding Artistic Achievement for centrally focusing on an Indigenous story
Green Thumb Theatre Outstanding Q & A preparation & execution
Green Thumb Theatre The Code Outstanding Artistic Achievement for exceptional presentation of contemporary, far reaching teen issues
Green Thumb Theatre Jabber Outstanding use of technology and media as a way of representing modern teenage explorations into identity
Green Thumb Theatre Jabber Outstanding Artistic Achievement for portraying how different races and religions can intertwine and co-exist

OUTSTANDING ORIGINAL SCRIPT 

Rachel Aberle The Code Green Thumb Theatre
Mark Leiren-Young Bar Mitzvah Boy Pacific Theatre
Colleen Murphy The Society for The Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Tetsuro Shigematsu 1 Hour Photo Vancouver Asian Canadian Theatre
Jovanni Sy Nine Dragons Vertigo Theatre, Royal Manitoba Theatre Centre, & Gateway Theatre

 CRITIC’S CHOICE INNOVATION AWARD 

Cinerama Fight with a Stick
Hyperlink Elbow Theatre
Japanese Problem Universal Limited
Multiple Organism Mind of a Snail
The Ridiculous Darkness Alley Theatre in partnership with Neworld Theatre
Six Fine Lines Level-Headed Friends Productions

VANCOUVER NOW AWARD
to be announced

There are also a number of additional awards and prizes that are included and presented at the award ceremony.  The list includes:  the Vancouver Now Representation and Inclusion Award, the Patron of the Arts Award, the Mary Phillips Prize, the Ray Michal Prize for Emerging Director, the Sam Payne Award for the Most Promising Newcomer, the John Moffat & Larry Lillo Award, the Critics’ Choice Innovation Award, and the GVPTA Career Achievement Award.

As part of the Jessies’ transformation the ceremony is returning to its theatrical roots taking place at a theatrical venue.

This year’s 36th annual Jessie Awards is produced by Holding Space Production and will be held at Bard on the Beach on Monday, July 16th in the BMO Mainstage in Vanier Park, doors will open at 5:30pm and the ceremony will begin at 6:30pm.  

After the ceremony the festivities will continue at the Awards After Party, at Progress Lab, 1422 Williams St, from 9:30pm – 1am.

Tickets are $30 and available at www.jessieawards.com or call 604-739-0559

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s